Chyba nikt już nie wątpi w to, że znajomość języka angielskiego jest niezbędną i bardzo przydatną umiejętnością w dzisiejszym świecie. Nie ważne czy jesteś uczniem, studentem, bezrobotnym, zawodowcem, czy po prostu pasjonatem języków. Nauka angielskiego może znacznie poszerzyć twoje horyzonty i otworzyć przed tobą nowe możliwości. Wiele osób uczących się tego języka zadaje pytanie: ’Jak się uczyć angielskiego?’. Odpowiedź nie jest prosta, ale przyjrzyjmy się różnym metodom, pomysłom i wskazówkom, które pomogą ci rozpocząć i kontynuować efektywną naukę.
Na początek: określ swoje cele
Zanim rozpoczniesz swoją przygodę jaką jest nauka angielskiego, usiądź na chwilę i zastanów się, co chcesz osiągnąć. Zadaj sobie kilka pytań: ’Dlaczego chcę uczyć się angielskiego?’, ’Po co jest mi potrzebny ten język?’, ’Co i kiedy chcę osiągnąć?’, ’Czy chcę uczyć się dla siebie, czy muszę zdać egzamin, aby podnieść swoje kwalifikacje?’. Odpowiedzi na te pytania pomogą ci jasno określić twój cel i będą służyć jako swoisty drogowskaz. To właśnie one pomogą poprowadzić cię przez dość krętą i niełatwą ścieżkę, jaką jest nauka angielskiego. Mając ustalony jasny cel, będziesz w stanie stopniowo, ale skutecznie dążyć do jego realizacji.
Otocz się językiem angielskim
Tzw. 'zanurzenie się’ w języku jest jednym z najlepszych, choć nie zawsze łatwych, sposobów na szlifowanie swoich umiejętności. Zacznij przeglądać angielskie wersje rodzimych serwisów, jak i zagraniczne media: TVN24, DW, BBC, CNN. Wieczorami lub w weekendy oglądaj filmy albo programy telewizyjne w wersji angielskiej (z napisami lub bez), słuchaj ulubionej muzyki lub podcastów w drodze do pracy, a w wolnej chwili czytaj książki. W dobrych księgarniach, np. w Empiku, możesz dostać wersje dla uczących się języka, z podziałem na poziom zaawansowania oraz ćwiczeniami na słownictwo. Takie 'zanurzenie się’ nie tylko pomoże ci oswoić się z językiem, ale też poprawi twoje słownictwo, rozumienie oraz pomoże ci wychwycić wszelkie niuanse związane z kulturą i 'prawdziwym’, nie 'podręcznikowym’ językiem. Dzięki platformom streamingowym, takim jak Netflix, YouTube, czy Spotify, dostęp do materiałów jest znacznie prostszy i wygodniejszy, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy znalazł coś dla siebie.
Korzystaj z aplikacji do nauki języków
W erze wszechobecnej technologii, aplikacje na dobre weszły do naszego codziennego życia, rewolucjonizując sposób, w jaki uczymy się chociażby języków. Aplikacje takie jak Duolingo, Babbel, Busuu i Memrise oferują interaktywne lekcje, quizy i wskazówki, które pomagają ćwiczyć niemal wszystkie umiejętności językowe. Aplikacje te dostosowują się do różnych stylów uczenia się i poziomów zaawansowania. Dzięki temu, nauka angielskiego jest zarówno wciągająca, jak i skuteczna. Regularne korzystanie z tych aplikacji, nawet przez kilka minut każdego dnia, może znacznie polepszyć i przyspieszyć twój postęp. Co więcej, dostarczą ci one również solidną porcję wartościowej rozrywki, z której skorzystasz w wolnej chwili.
’Wymień się’ językiem
Używanie nowo poznanych słówek i wyrażeń w codziennych sytuacjach jest podstawą efektywnej nauki każdego języka. Dlatego pomyśl o udziale w tzw. wymianie językowej. Dzięki niej, możesz rozmawiać nie tylko z innymi uczniami, ale również z native speakerami, dla których angielski jest językiem ojczystym. Platformy takie jak Tandem, HelloTalk i ConversationExchange łączą uczniów z całego świata. Zapewniają one wymianę językową za pośrednictwem czatów tekstowych, głosowych, a nawet i wideo. Udział w prawdziwej rozmowie poza szkołą lub salą lekcyjną znacznie poprawia umiejętności mówienia. Oprócz tego pozwala nie tylko poznać i ćwiczyć różne akcenty, potoczne zwroty, ale przede wszystkim poznawać nowych ludzi.
Zapisz się na kurs językowy
Odpowiednio przygotowane kursy językowe były i w dalszym ciągu są podstawą w nauce każdego języka obcego. Zapisz się na jeden z nich oferowany przez szkoły językowe. Mogą być zarówno stacjonarne, jak i online, takie jak UP2 Academy, uczelnie publiczne i prywatne lub platformy internetowe. Kursy te w najlepszy sposób wyjaśniają zawiłą gramatykę, niekiedy trudne słownictwo oraz zapewniają praktyczne podejście do ćwiczenia każdej umiejętności językowej. Szkoły te mają bogatą ofertę, odpowiednio dobrane materiały oraz, co najważniejsze, świetnych nauczycieli. Połączenie sprawdzonych metod z wiedzą i doświadczeniem sprawia, że wybór kursu językowego będzie bardzo dobrą opcją.
Ćwicz język regularnie
Konsekwencja i systematyczność – to dwa niezmiernie ważne elementy w nauce każdego języka obcego. Codziennie staraj się poświęcić choć chwilę swojego cennego czasu na angielski. Niezależnie od tego, czy będzie to czytanie książki, oglądanie filmu, słuchanie muzyki, czy robienie zadań w aplikacji. Regularna praktyka utrwala to, czego się nauczyliśmy i przyspiesza postępy. Na pewno znajdziesz miejsce w swoim kalendarzu na kilka minut angielskiego dziennie. Z czasem stanie się to nieodzowną częścią twojego stylu życia i codziennej rutyny.
Ucz się mądrze
Stopniowe, choć efektywne budowanie solidnego zasobu słownictwa ma kluczowe znaczenie dla skutecznej komunikacji. Wyrób sobie nawyk codziennego uczenia się kilku nowych słów lub wyrażeń i używania ich w zdaniach. Fiszki, karty do nauki oraz gry słowne są świetnymi narzędziami do poszerzania i utrwalania słownictwa w łatwy i przyjemny sposób. Ponadto, czytanie gazet, czasopism i książek, pozwala poznawać słowa w różnych kontekstach. Ma to fundamentalne znaczenie i niekiedy decyduje o znaczeniu i zrozumieniu danej sytuacji. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nieporozumień, a nasze rozmowy będą przebiegać o wiele sprawniej.
Ćwicz słuchanie i mówienie
Słuchanie i mówienie to niezwykle ważne elementy, które decydują o stopniu biegłości w danym języku. Zapoznaj się z różnymi akcentami i odmianami angielskiego, słuchając podcastów, audiobooków i audycji radiowych. Staraj się naśladować native speakerów, aby poprawić swoją wymowę i intonację, przez co będziesz brzmieć o wiele naturalniej. Jeżeli tylko będziesz mieć taką okazję – rozmawiaj po angielsku! Może to zrobić z twoim partnerem z wymiany językowej, twoim nauczycielem lub innym uczniem, który ma podobny poziom zaawansowania. Korzystaj z każdej możliwości mówienia po angielsku. Nie przejmuj się nawet jeśli popełniasz błędy, ponieważ jest to naturalna oraz istotna część procesu uczenia się. Nie zrażaj się i rób swoje!
Szukaj konstruktywnej krytyki
Feedback, czyli informacja zwrotna lub konstruktywna krytyka, jest cennym elementem w nauce języka. Napisz e-maila lub porozmawiaj z native speakerem, nauczycielem lub partnerem z wymiany językowej. Poproś ich o kilka słów komentarza odnośnie twojej wypowiedzi. Dzięki temu w łatwy sposób dowiesz się, które obszary języka wymagają poprawy. Dowiesz się, nad czym należy się skupić i popracować, aby w przyszłości tych problemów uniknąć. Konstruktywna krytyka jest ważnym narzędziem, które może znacznie przyspieszyć naukę języka i posługiwanie się nim w poprawny sposób.
Poznaj kontekst kulturowy
Zrozumienie kontekstu, który wynika z danej kultury, społeczeństwa i jego zwyczajów, ma istotne znaczenie w procesie nauki języka. Postaraj się zapoznać z kulturą anglojęzyczną poprzez literaturę, filmy i tradycje. Weź udział w wydarzeniach kulturalnych, dołącz do spotkań językowych i nawiąż kontakt z native speakerami. Będziesz mieć większy wgląd w język i jego niuanse wynikające właśnie z kontekstu kulturowego. Znacznie lepiej zrozumiesz zasady działania oraz znaczenie wielu zwrotów i struktur, które wynikają z danej kultury i mogą być niezrozumiałe dla tych, którzy po prostu tego kontekstu nie znają.
Podsumowanie
Nauka angielskiego to dość 'wyboista’ ale przy tym satysfakcjonująca podróż, która wymaga poświęcenia, konsekwencji i złożonego podejścia. Pamiętaj też, że nauka języka jest procesem długotrwałym i ciągłym. Nie mniej każdy kolejny, nawet najmniejszy krok przybliża cię do jeszcze lepszego posługiwania się tym uniwersalnym i międzynarodowym językiem. Podejmuj wyzwania, świętuj swoje sukcesy i ciesz się doświadczeniem, jakim jest biegła znajomość języka angielskiego.